Sidebar Content Sidebar Button
Sidebar Address
Sidebar Email
Sidebar Phone

Mide Balonu

Mide Balonu

Mide balonu, ameliyatsız ve dikişsiz olarak mideye endoskopik yöntemle yada yutularak yerleştirilen ve midede yer kaplayarak erken doymayı ve diyete uymayı kolaylaştıran balondur.

 

Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Mide balonu en yaygın kullanılan kilo verme tekniklerinden biridir. Amaç balonun midenizde yer kaplaması ve daha çabuk doymanıza katkı sağlamasıdır.

 

Mide Balonu Kimlere Takılabilir?

Diyete rağmen kilo veremeyen 18-65 yaş arası vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan hastalar için uygundur.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu 2 çeşittir. Endoskopi ile takılabilen ve kapsül şeklinde olup yutulabilien. Endoskopik olarak takılabilen mide balonları, endoskopi ünitesinde takılır. Endoskopi ünitesinde anestezi ekibi size damardan ilaç yaparak sizi uyutur. Siz uyurken doktorunuz önce endoskop ile midenizi değerlendirir ve engel bir durum yoksa, aynı anda mide balonunuzu endoskop yardımıyla midenize yerleştirir. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer ve siz uyuduğunuz için işlemi hatırlamaz ve hissetmezsiniz. Yutulabilir Mide Balonu (Elipse Mide Balonu) ise size su yardımıyla yutturulur. Bu işlem için anestezi ve endoskopi gerekli değildir. Kapsül şeklindeki balonun midedeki yeri siz yuttuktan sonra röntgen ile tespit edilir. Uygun yere ulaştığında özel sıvısı ile şişirilir ve röntgen ile tekrar kontrol edilir. Daha sonra şişirme ipi çıkarılır. Bu balonu yutmakta zorlanırsanız, bu balonda endoskopi ile takılabilir.

 

Mide Balonu Kimlere Takılmaz?

Ciddi mide ülseri olan, midesinin bir kısmının veya tamamının alındığı hastalara, belirgin mide fıtığı olan hastalara uygun değildir.

 

Mide Balonu Kaç Kiloda Takılır?

Mide balonu ancak vücut kitle endeksi 27 üzerinde olan kişilere takılabilir. İşlemler yapılmadan önce mutlaka bu kontrollerin yapılması gerekir.

 

Mide Balonu Çıktıktan Sonra Kilo Alınır mı?

Mide balonu çıktığı zamana kadar kişilerin mutlaka doğru bir beslenme alışkanlığı ve hareketli bir yaşam alışkanlığı edinmeleri gerekir. Eğer bu konuda dikkatli olunmazsa tüp mide ameliyatı dahil bütün yöntemlerden sonra tekrar kilo alabilirsiniz.

 

Mide Balonu Riski Var mı?

Mide balonu riskleri oldukça düşüktür. Endoskopik her işlemde olduğu gibi midenizi tahriş etme, kanama, delinme gibi riskler mevcuttur. Fakat bu riskler oldukça düşüktür.

 

Mide Balonunun Zararı Ve Yan Etkileri Var Mı?

Mide balonu uygulaması sonrası ilk 1 hafta bulantı ve kusma şikayetleri olabilir. Bunun dışında günlük hayatınızı ve sağlığınızı etkileyecek yan etkiler pek olası değildir. 1 hafta içinde karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri gerilemezse balonun nadiren çıkarılması gerekebilir. Bu durum midenin balonu kabul etmemesi olarak değerlendirilir.

 

Mide Balonu Takılınca Dikiş İzi Olur Mu?

Mide balonu uygulaması endoskopik bir işlem olup, ağızdan girilerek mideye yerleştirilir, bu nedenle dikiş, yara gibi durumlar söz konusu değildir.

 

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Ne Zaman Kilo Veririm?

Mide balonu uygulaması tek başına kilo verdirmez. Ne zaman ve ne kadar kilo vereceğinizi belirleyen ana faktörler; nasıl beslendiğiniz ve ne kadar hareket ettiğinizdir.

 

Mide Balonu İle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Mide balonu ile verilecek kilo miktarını belirleyecek olan mide balonu değildir. Bunu belirleyecek 4 faktör vardır. Nasıl beslendiğiniz, ne kadar hareket ettiğiniz, fazla kilo miktarınız ve metabolizma hızınızdır.

 

Mide Balonu Ne Kadar Etkili?

Mide balonu midenin bir kısmını doldurur. Böylelikle erken doyarak diyete uyumu kolaylaştırır ve kilo vermeyi hızlandırır. Midenizi ne tür yiyeceklerle doldurduğunuz, psikolojik açlık beslenmeden ne kadar uzak durduğunuz, fiziksel aktivite durumunuz balonun ile verilen kilo miktarını belirleyecektir.

 

Mide Balonu Takılınca Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Mide balonu yaklaşık 15 dakikalık bir işlemle takılır ve 1-2 saat sonra hastaneden ayrılmış olursunuz. Yatış gerektirmez, aynı gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 

Mide Balonu Ne İle Şişirilir?

Mide balonu mavi renkli özel bir sıvı ile şişirilir. Bu sıvının özelliği, olurda balonda bir kaçak olursa idrarınızı mavi-yeşil renge boyayarak sizi uyarmaktır.

 

Mide Balonu Taktıran Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Mide balonu sonrası kısa bir uyum süresi gerekmektedir. Bu dönemde Doktorunuz, diyetisyeniniz ve hemşireniz ile sıkça görüşmenizi tavsiye ederiz. Böylece uyum süreci sizin için daha kolay ve konforlu geçecektir. Mide balonun alışma süresinden sonra ise diyetisyeniniz size istediklerinizi yiyerek kilo vermenin yollarını gösterecektir. Mide balonu sonrası beslenmede diyetisyen takibiniz ve fiziksel olarak aktif olmanız özel önem arz etmektedir. Unutulmamlıdır ki; mide balonu ile başlayan kilo verme dönemi, sonrasında da devam etsin istiyoruz.

 

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

Mide balonları; endoskopik olarak uygulanan ve yutulan olarak iki gruba ayrılır. Endoskopik balonların 6 aylık, 12 aylık olarak da ikiye ayrılır. Endoskopik mide balonu uygulaması hafif bir anestezi altında yapılır. Endoskopik mide balonun süresi dolduktan sonra tekrar endoskopi yapılarak çıkartılmaktadır. Yutulan mide balonu ise küçük bir kapsülün su ile yutulması şeklinde uygulanmaktadır. Yutulan mide balonu ise; içeriğindeki özel sıvı sayesinde görevini tamamladıktan sonra erimekte ve kendiliğinden atılmaktadır.

 

Mide Balonu Takılınca Diyet Yapmak Gerekir Mi?

Mide balonu uyguladığımız hastalara ilk 10 günlük özel bir diyet uygulamaktayız, sonrasında da sağlıklı beslenme programı vermekteyiz. Mide balonu sizin bu programa daha rahat uymanızı sağlamak için uygulanır.